Edincik Fm Forum Sitesine Hos Geldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Edincik Fm Forum Sitesine Hos Geldiniz

Edincik Fm Forum Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ALTINCI KISIM Diğer Hükümler

YazarMesaj
ckasikoglu

ALTINCI KISIM  Diğer Hükümler Empty
MesajKonu: ALTINCI KISIM Diğer Hükümler   ALTINCI KISIM  Diğer Hükümler Icon_minitimePerş. Eyl. 16, 2010 11:54 pm

****** Köşesi

Madde 47- Anaokullarında eğitim etkinliklerinin yapıldığı alanların dışında uygun bulunan bir yerde, ****** inkılâp ve ilkelerini içeren anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde ****** Köşesi düzenlenirve köşe sürekli güncelleştirilir.

Denetim

Madde 48- Okul öncesi eğitim kurumlarının denetimi, 13/8/1999 tarihli ve 23785 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Rehberlik ve Teftiş Yönergesi esaslarına göre bu Yönetmelik doğrultusunda yapılır.

Kılık-Kıyafet

Madde 49- Kurumlarda görevli yönetici, öğretmen, memur, sözleşmeli, geçici ve diğer personelin giyiminde sadelik, temizlik ve hizmete uygunluk esastır. Kılık-kıyafetlerde, 25/10/1982 tarhli ve 17849 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik, 7/12/1981 tarihli ve 17537 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine iLişkin Yönetmelik esaslarına uyulur.

Özel Gün ve Bayramları Kutlama Etkinlikleri

Madde 50- Özel gün ve bayramlar, okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların yaşlarına, gelişimlerine ve eğitim programlarına uygun olarak sınıf içi etkinlikler ile okul merkezli olmak kaydıyla eğitim etkinlikleri şeklinde düzenlenir.

(Değişik: 06.09.2008/26989 RG) Bu etkinlikler, öğretmenlerin birlikte hazırlayacakları program çerçevesinde yapılır. Okul öncesi eğitimin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla çocukların gelişim düzeyi ve velilerin ekonomik durumları da dikkate alınarak okul öncesi eğitimi yıl sonu şenlikleri düzenlenebilir.

Okul öncesi çağı çocuklarına yönelik il dışı gezileri, çocukların anne-babalarının katılımı ve valilik onayıyla düzenlenebilir.

Velilerin Etkinliklere Katılımları

Madde 51- Veliler, istekli olmaları durumunda okul yönetiminin hazırlayacağı program doğrultusunda eğitim etkinliklerine katılabilirler.

Aile eğitimi ile ilgili etkinlik ve toplantılara, okul yönetimi velilerin katılımlarını sağlar.

Özel Okul Öncesi Eğitim Kurmları ile İlgili İş ve İşlemler

Madde 52- Özel okul öncesi eğitim kurumlarının açılması, kapatılması, çalışma saat ve süreleri, kayıt-kabul, öğrenci kontenjanları, devam-devamsızlık, okul ücretleri, sınıf mevcutları, personelin seçimi, atanması ve benzeri konulardaki işlemler, Özel Öğretim Kurumları mevzuatında belirtilen esaslara göre yapılır.

İlk Yardım Dolabı-İlk Yardım Çantası

Madde 53-Okul öncesi eğitim kurumlarında, kaza ve acil durumlarda kullanılmak üzere standartlara uygun olarak ilk yardım dolabı ile ilk yardım çantası ve bunlara ait araç ve malzeme bulundurulur.

Dolapta doktor tavsiyesine göre kullanılması gereken ve reçete ile alınan ilaçlar bulundurulamaz ve çocuklara kullandırılamaz.

Bahçe Düzenlemesi

Madde 54- Okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim etkinliklerinin sağlıklı ve uygun bir ortamda gerçekleştirilebilmesi için oyun alanı ile bahçenin bulunması ve amacına uygun olarak düzenlenmesi esastır. Düzenlemeler eğitim olmadığı zamanlarda yapılır.

(Değişik: 06.09.2008/26989 RG) Bu düzenleme yapılırken; çocukların motor becerilerinin ve bilişsel gelişimlerinin desteklenmesi , gezip oynamalarına imkân sağlanması, çevre sevgisinin kazandırılması, trafik eğitim pisti, kum havuzu, bahçe oyun araçları ve bahçenin ağaçlandırılması için yeterli toprak alanın bulundurulmasına özen gösterilir.

Kazanım Değerlendirme Dosyası(12)

Madde 55- (Değişik : 31.7.2009/27305 RG) Okul öncesi eğitim kurumlarında, Okul Öncesi Eğitim Programına göre çocukların gelişim ve eğitim durumlarıyla ilgili olarak her çocuk için kazanım değerlendirme dosyası tutulur.

Öğrenci Dosyası, Gelişim Raporu ve Katılım Belgesi(13)

Madde 56- (Değişik: 31.7.2009/27305 RG) E-okul sisteminde her çocuk için öğrenci dosyası tutulur.

Bu Yönetmeliğin 55 inci maddesindeki kazanım değerlendirme dosyası bilgileri doğrultusunda hazırlanan Gelişim Raporu (EK-10), her dönem sonunda e-okul sistemine işlenerek bir örneği veliye verilir.

Okul öncesi eğitimini tamamlayan veya okul öncesi eğitim kurumlarına en az bir eğitim yılı devam eden çocuklara, e-okul sisteminde düzenlenen Katılım Belgesi (EK-11) verilir. Çocukları başarılı veya başarısız gösteren; karne, diploma ve benzeri adlar altında hiçbir belge verilemez.

Öğrenci dosyası ile gelişim raporuna, pedagojik değeri olmayan ve gizliliği gerektiren bilgiler işlenmez.

Öğretmenler ile okul yönetimi bu bilgilerin sisteme zamanında işlenmesinden sorumludur.

Binanın Kullanılması

Madde 57- Anaokulu binaları amacı dışında kullanılamaz. Hangi nedenle olursa olsun, projede belirtilen kullanım alanlarında izinsiz değişiklik yapılamaz.

Çocuk Kulüpleri(4)

EK MADDE 1 – (Ek:27.10.2007/26683 RG) Personel ve fizikî imkânları yeterli olan okul öncesi eğitim kurumlarında, velilerin istemeleri hâlinde çocukların eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla eğitim saatleri dışındaki zamanlarda faaliyet göstermek üzere çocuk kulüpleri kurulabilir. Çocuk kulüplerinin çalışma usul ve esasları Yönerge ile belirlenir.

Gezici sınıflar

EK MADDE 2 – (Ek: 06.09.2008/26989 RG) Kenar bölge ve kırsal kesimdeki ekonomik durumu yetersiz aile çocuklarının okul öncesi eğitimden yararlandırılması amacıyla gezici otobüs içerisinde ücretsiz okul öncesi eğitim hizmeti veren gezici sınıflar açılabilir. Gezici sınıfların çalışma usul ve esasları yönerge ile belirlenir.

Tatil günleri

EK MADDE 3 – (Ek: 06.09.2008/26989 RG) Okul öncesi eğitim kurumlarının tatil günleri ve dönemleri aşağıda belirtilmiştir:

a) 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilen;

1) Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim günü öğleden sonra başlar, 29 Ekim günü akşamı sona erer),

2) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan günü),

3) ******'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs günü),

4) Zafer Bayramı (30 Ağustos günü),

5) Ramazan Bayramı (Arife günü saat 13.00'de başlar 3,5 gündür),

6) Kurban Bayramı (Arife günü saat 13.00'de başlar 4,5 gündür),

7) Yılbaşı Tatili (1 Ocak günü),

b) Cumartesi ve Pazar günleri,

c) 24 Nisan, 20 Mayıs ve mahalli kurtuluş günleri,

d) Başlama ve bitiş tarihleri Bakanlıkça belirlenen yarıyıl ve yaz dönemleri.

İçme suyu ve deposu

EK MADDE 4 – (Ek: 06.09.2008/26989 RG) Okullarda sürekli olarak sağlıklı ve yeterli miktarda içme ve kullanma suyunun bulundurulması zorunludur. Su depolarının temizlik ve bakımının yapılmasına özen gösterilir. Depoların temizliği ve ilaçlanması, il sağlık müdürlüğü ve belediyelerle iş birliği yapılarak çocukların okulda bulunmadıkları zamanlar ile yarı yıl ve yaz tatili dönemlerinde yapılır.

YEDİNCİ KISIM

Yürürlük Hükümleri

Yürürlükten Kaldırılan Yönetmelik

Madde 58- Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 26/02/2002 tarihli ve 24679 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği, ek ve değişikliği ile birlikte yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

Madde 59- Maliye Bakanlığı ve Sayıştay'ın görüşü alınarak hazırlanan bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürülüğe girer.

Yürütme

Madde 60- Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

EK-1 (Değişik: 31.7.2009/27305 RG) ADAY KAYIT FORMU

EK-1a (EK-1/a ve EK-1/b EK-1 olarak değiştirildi. 31.7.2009/27305 RG) BAŞVURU FORMU

EK-1b (EK-1/a ve EK-1/b EK-1 olarak değiştirildi. 31.7.2009/27305 RG) BAŞVURU FORMU

EK-2 (Yürürlükten kaldırıldı. 31.7.2009/27305 RG) KAYIT DEFTERİ ÖRNEĞİ

EK-3 (Değişik: 31.7.2009/27305 RG) ACİL DURUMLARDA BAŞVURU FORMU

EK-4 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI DEVAM ÇİZELGESİ

EK-5 İNCELEME FORMU

EK-6 SÖZLEŞME ÖRNEĞİ

EK-7a ANAOKULU TAHMİNİ BÜTÇE TABLOSU (Değişik: 31.7.2009/27305 RG)

EK-7b İMZA SİRKÜLERİ (Değişik: 31.7.2009/27305 RG)

EK-8 (Değişik: 31.7.2009/27305 RG) OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA TUTULACAK DEFTER, ÇİZELGE, DOSYA VE FORMLAR

EK-9 ÖĞRETMEN ÇALIŞMA SAATLERİ DEVAM TAKİP DEFTERİ

EK-10 (Ek : 31.7.2009/27305 RG) GELİŞİM RAPORU

EK-11 (Ek : 31.7.2009/27305 RG) KATILIM BELGESİ

(1) Bu madde başlığı "Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Temel Çalışma Kuralları" iken, 20.2.2006 tarihli ve 26086 sayılı Resmî Gazete yayımlanan yönetmelikle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(2) Bu madde başlığı "Satın Alma Komisyonu" iken, 06.09.2008 tarihli ve 26989 sayılı Resmî Gazete yayımlanan yönetmelikle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(3) Bu madde başlığı "Muayene ve Teslim Alma Komisyonu" iken, 06.09.2008 tarihli ve 26989 sayılı Resmî Gazete yayımlanan yönetmelikle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(4) "Çocuk Kulüpleri" madde başlığı; 06.09.2008 tarihli ve 26989 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmelikle eklenmiştir.

(5) Bu maddenin giriş cümlesi "Okul öncesi eğitiminde" iken,31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 2'nci maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(6) Bu maddenin (d) bendinin son cümlesi "Yaz eğitimi döneminde yapılan eğitim çalışmalarının sonuçları, değerlendirilerek rapor hâlinde valiliklerce Bakanlığa bildirilir." iken, 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 3'üncü maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(7) Bu maddenin (d) bendinde yer alan "müdürleri" ibaresi, 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 5'inci maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(Cool 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 8''inci maddesiyle; Bu Yönetmeliğin 17'nci maddesinin ikinci fıkrasının (r) bendi, 41'inci maddesinin iki ve üçüncü fıkraları, 42'nci maddesinin birinci fıkrası, Anaokulu Tahmini Bütçe Tablosu (EK-7/a) ve İmza Sirküleri (EK-7/b nde yer alan "ita amiri" ibareleri, "harcama yetkilisi", "ita amirliği" ibareleri "harcama birimi", "ita amirliğince" ibareleri "harcama birimince" olarak; 18'inci maddesinin ikinci fıkrasının (g) ve 20'nci maddesinin üçüncü fıkrasının (k) bentleri, 41'inci maddesinin iki, üç ve dördüncü fıkraları, 42'nci maddesinin birinci fıkrası, Anaokulu Tahmini Bütçe Tablosu (EK-7/a) ve İmza Sirküleri (EK-7/b) nde yer alan "tahakkuk memuru" ibareleri "gerçekleştirme görevlisi", "tahakkuk memurluğu" ibareleri "gerçekleştirme birimi" olarak değiştirilmiştir.

(9) Bu maddenin ikinci fıkrasının(f) bendinde yer alan "vergi iadesi" ibaresi, 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 10'uncu maddesiyle madde metninden çıkartılmıştır.

(10) 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 11''inci maddesiyle; Bu Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin bir ve beşinci fıkralarındaki “muayene ve teslim alma” ibareleri “muayene ve kabul” olarak; aynı maddenin dördüncü fıkrasında yer alan “Denetim Muayene ve Kabul İşlemlerine Dair Mevzuat” ibaresi, “19/12/2002 tarihli ve 24968 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mal Alımları Denetim, Muayene ve Kabul İşlemlerine Dair Yönetmelik” olarak; beşinci fıkrasında yer alan “demirbaş eşya” ibaresi ise “taşınırlar” olarak değiştirilmiştir.

(11) Bu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi olan "Bu işlemler, satın alma, muayene ve teslim alma komisyonlarınca yapılır." ibaresi, 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 12'nci maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(12) Bu madde başlığı "Gözlem-Gelişim Dosyası" iken, 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 13'üncü maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

(13) Bu madde başlığı "Öğrenci Dosyası" iken, 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 14'üncü maddesiyle metne işlendiği şekilde değiştirilmiştir.

ALTINCI KISIM Diğer Hükümler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DÖRDÜNCÜ KISIM Malî Hükümler
» ÜÇÜNCÜ KISIM Personelin Görev, Yetki ve Sorumlulukları