Edincik Fm Forum Sitesine Hos Geldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Edincik Fm Forum Sitesine Hos Geldiniz

Edincik Fm Forum Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Edincik İlköğretim Okulu

YazarMesaj
ckasikoglu

Edincik İlköğretim Okulu Empty
MesajKonu: Edincik İlköğretim Okulu   Edincik İlköğretim Okulu Icon_minitimeCuma Eyl. 17, 2010 12:05 am

Okulun Özgeçmişi:

Edincik’te tahminen 1870 – 1880 yıllarından beri ilkokul vardır. O zamanki adıyla 6 yıllık Rüştüye Mektebi bugün oturmakta olan Mehmet İpek ve Yakup Başaklar’ ın evlerinde idi.

Bunlardan başka, Çınardibi Mahallesinde hala Kemalettin Çivici’nin kahve olarak kullandığı binadan bir Rüştiye Mektebi’ nin olduğu halktan naklen öğrenilmiştir. Rüştiyelerin hepsi 1924 yılına kadar öğretimlerine devam etmiştir.

Edincik’te Rüştiye Mektebi’nin ilk mezunu Halil Öcal ile Neşet Kümbet oldukları yine halktan naklen öğrenilmiştir. Rüştiye mektebi’nin kuruluşunda emeği geçen meşhur hacı Ali Efendi hoca dır. 6 yıllık bu Rüştiye mekteplerinin 1924 yılına kadar öğretimlerine devam ettikleri aynı okulun son mezunlarından ve hala emekli öğretmen olan Nihat İlki Bey’den bizzat öğrenilmiştir. 1924 yılında kümbet Mahallesinde 3 sınıflı şimdiki okulumuzun bulunduğu yerde de 5 sınıflı ilkokul açılmıştır. Kümbet Mahallesindeki ilkokulun adı İkinci Okul, hala bulunduğumuzun okulun adı da Birinci Okul adıyla 1938 yılına kadar öğretimlerine devam etmiştir. 1938 yılından sonra Kümbet Mahallesindeki ilkokulun yıkılması nedeniyle tahliye edilmiş ve içinde ( 2002 ye kadar ) ders yaptığımız ilkokula taşınılmış ve bir okul olarak derslere devam edilmiştir. Daha sonra 1952 yılında 5 sınıflı bu okulumuza sınıf daha ilave edilerek 10 sınıflı ilkokul haline getirilmiştir. Nihayet 1966 yılında öğrenci mevcudu birdenbire yükselerek 700’ün üzerine çıkması nedeniyle sıkıntı başlamış ve sıkışıklığı önlemek için 4 derslik daha eklenmiş. Tüm bunlara rağmen 11 Kasım 1968 yılında 2 li öğretime başlanmışıtr. Bu ikili öğretim böylece epey sürmüş. Bilahere Kümbet mahallesinde 18 Eylül İlkokulu adıyla ikinci bir okulu yapılınca ikili öğretime 11 Ekim 1971 günü son verilmiştir ve normal öğretime başlanmıştır. 14 Eylül 1990 tarihine kadar ilkokul olarak eğitim-öğretim hizmeti vermiştir. Bu tarihten sonra Edincik Ortaokulu ile birleşerek Edincik İlköğretim Okulu adını almıştır.

Hala eğitim öğretime devam ettiğimiz Bandırma Edincik Okulu binasının yapı teşebbüsleri, 1956 yılı sonbaharı aylarında başlamıştır. O tarihlerde devrin cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Edincik’e gelişlerinden kasaba halkının okul ihtiyaçları kendilerine bildirilmiş, mütakiben direktiflerine istinaden Edincik Ortaokul Yaptırma Derneği kurularak kendileri bir numaralı şeref üyeliğini ve tarihi başkanlığını buyurmuşlardır.

Edncik belediyesince verilen okul sahası üzerine 29.11.1956 gün ve 12606 sayılı vaziyet planı gereğince, dönemin Balıkesir valisi ve milletvekilleri tarafından temeli atılmıştır.

1957-1958 eğitim öğretim yılında okul inşaatı tamamlanamadığından eğitim öğretime 02.11.1957 tarihinde geçici olarak Hükümet Konağında başlanmıştır.

17.02.1958 yılında okulun kendi binası hizmete girmiştir. Edincik Ortaokulu olan okulun adı 1959’da Edincik Celal Bayar Ortaokulu olarak değiştirilmiştir. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra okulun adı tekrar Edincik Ortaokulu olmuştur. 1975-1976 öğretim yılında aynı binada lise kısmı açılarak okulun adı Bandırma-Edincik Lisesi olarak kabul edilmiştir. 1988 yılında okulun lise kısmının kapanması sonucu ortaokula dönüşmüştür.

1994-1995 eğitim öğretim yılından itibaren Çinge, Bezirci, Çarıkköy, Orhaniye, Hıdırköy, Şirinçavuş, Beyköy ve 1998-1999 öğretim yılı itibariyle Misakça Köyü öğrencilerinin taşınması ile okul merkezi oldu.

Merkez ilkokul binasının yıpranmasından dolayı 1998 yılında kurulan Edincik İlköğretim Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin girişimleri ile yeni bir okul yapılması çalışmalarına başlanmıştır. 2002-2003 eğitim öğretim yılında ise yeni bina eğitim öğretime açılmıştır.

Edincik İlköğretim Okulu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» RECEP GENCER BARUT GİBİ “Ben bu okulu 3 milyon dolara kurdum”